Ankara
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55

Yargı tarafsızlığını yitirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yargı tarafsızlığını yitirdi
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki onama kararına tepki göstererek "2022 yılında siyasi yasak gibi kavramların konuşulmaması gerek. Bunlar çağ dışı kavramlar. Türkiye’de yargı iktidarın sopasıdır. Önemli olan yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş" açıklamasında bulundu.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ı ziyaret etti.

Ziyaret sonrası basın toplantısı düzenleyen Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Yargıtay’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkındaki onama kararına tepki gösterdi.

"YARGIYLA İNFAZ VAR”

Yargının tarafsızlığını yitirdiğini kaydeden İnce şunları söyledi:

“2022 yılında siyasi yasak gibi kavramların konuşulmaması gerek artık. Bunlar çağ dışı kavramlar. Bir diğer konu ise Türkiye’de yargının durumu. Türkiye’de yargı iktidarın sopasıdır. Kimi cezalandırmak istiyorsa, mahkeme kararlarından sonra beraat eden birinin arkasından Cumhurbaşkanı konuşuyor aynı mahkeme başka bir davadan tutuklayabiliyor. Önemli olan yargının durumudur. Yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş olmasıdır. 80’li-90’lı yıllarda yargısız infaz diye konuşurduk. Şimdi yargıyla infaz var. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bugün Canan Kaftancıoğlu olur, yarın bir başkası olur. Yargının durumunu tartışmamız lazım. Yargı tarafsızlığını yitirmiştir.

KONU CANAN KAFTANCIOĞLU MESELESİNİN ÖTESİNDE

Bugün dolar 15 lirayı geçmişse bunun sebeplerinden birisi yargıdır. Sizin yargınıza güvenmezse sermaye gelmez. Sermaye ürkektir. İktidarın istediği kararları veren yargıçların Türk ekonomisine büyük zarar verdiklerini bilmesi lazım. Ben Sayın Canan Kaftancıoğlu’yla geçmişte aynı partide görev yaptım. Katılmadığım, onunla aynı noktada olmadığım pek çok konu herkesin gündemindedir. Bu bilinir, açıklamalarım var. Ama konu Canan Kaftancıoğlu meselesinin çok ötesindedir. Yargının durumuyla ilgilidir. Ayarını bozdular kantarın. Ama malum sözü tekrar hatırlatmak isterim. Ayarını bozduğunuz kantarda bir gün kendiniz de tartılabilirsiniz.

YARGININ DURUMUNU TARTIŞMADAN TÜRKİYE’DE EKONOMİNİN DÜZELMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

Yargının durumunu tartışmadan Türkiye’de ekonominin düzelmesi mümkün değildir. Yargı karın doyurur, adalet karın doyurur. Onun için önümüzdeki süreçte 3A’yı öneriyoruz milletimize. Önce akıl, bilim. Matematik bilmeden olmaz. Cep telefonunu yapamazsan olmaz, Almanya seni kıskanmaz. Almanın yaptığı otomobille yolda gidiyorsun, ‘Almanya beni kıskanıyor’ diyorsun. Nasıl kıskanıyor seni Almanya, bence şundan. Otomobili ben yapıyorum, vergiyi Erdoğan alıyor. Ondan kıskanıyor seni. Önce akıl, bilim. Sonra adalet olacak. İkinci A; adalet. Üçüncü A; ahlak. Millet kuru ekmek kuyruğundayken sen beş yerden maaş alıyorsan ahlaksızsın kusura bakma.

ERDOĞAN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FAİZCİSİ

Bu ülkede bütün sektörler zorda, küçülüyor. Bir sektör var ki yüzde 285 büyüdü, 2022 yılının ilk çeyreğinde. Kim bu? Bankalar. Yüzde 1000 kar eden banka var. Neden? Merkez Bankası yüzde 19’dan 14’e düşürdü tabela faizini. Yüzde 14 faizle bankalara para verdi. Bankalar yüzde 24 faizle bize verdi. Böyle bir şeytani hareket, şaşkınlıkla izliyorum. Sonra nas var diyor. Ağa bizle dalga geçiyor. Bankaları bu kadar büyüten, milletin cebinden parayı alıp bankaların kasasına dolduran Türkiye’nin en büyük faizcisi Erdoğan’ın kendisidir. Bunu görmemiz lazım. Nasıl olur da bir sektör 3 ayda yüzde 285 kar ederken biz domatesin, peynirin fiyatını konuşuyoruz. Yargı gömleğin ilk düğmesidir. Yargıdan başlarsak bu sorunları çözebiliriz. Adaletin olmadığı yerde refah olmaz. Huzur olmaz. Mutluluk olmaz.”
 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memur, işçi ve emeklilere zam yoldaÖnceki Haber

Memur, işçi ve emeklilere zam yolda

Haram olan şeylerle ile ilgili şerhimiz varSonraki Haber

Haram olan şeylerle ile ilgili şerhimiz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar