Ankara
DOLAR17.9647
EURO18.2001
ALTIN1025.7

YSK seçime girebilecek partileri açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YSK seçime girebilecek partileri açıkladı
Erken seçim tartışmaları devam ederken Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yapılacak ilk seçimlerde seçime katılma hakkına sahip olan partileri açıkladı. YSK'ye göre, 24 siyasi parti yapılacak seçimlere katılabilecek yeterliliğe sahip olarak belirlendi.

Yeni kurulan birçok parti de YSK'nin açıkladığı listede yer aldı. Açıklanan listeye göre, Türkiye'de bulunan 121 siyasi partiden sadece 24'ü seçimlere girebilme yeterliliğine sahip oldu.

YSK’nın Afyon Güney Beldesi seçimleri öncesi (24 Mart 2021) açıkladığı listede Emek Partisi, Millet Partisi, Türkiye İşçi Partisi Türkiye Komünist Hareketi yer almamıştı. Son yapılan incelemede bu 4 parti de teşkilatlanma kriterlerini karşılayarak seçime girme hakkını elde etmiş oldu.

İKİ PARTİYE BÜYÜK ŞOK

YSK'nın açıkladığı listede Muharrem İnce öncülüğünde kurulan Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül liderliğinde kurulan Türkiye Değişim Partisi yer almadı. Mevzuata göre 41 ilde teşkilatlanmalarını tamamlayan partilerin ayrıca büyük kongrelerini yapmış olmaları ve bunun üzerinden 6 ay geçmiş olması şartı aranıyor. Bu iki parti büyük kongrelerini geçtiğimiz eylül ayında yaptı.

Adalet Partisi'nden açıklama

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nın kararının ardında açılmada bulundu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün yapmış olduğu kifayetsiz açıklamayla Adalet Partisi’ni (aynı şekilde Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’ni) kamuoyu nezdinde müşkül duruma düşürmüş ve bir yanlış anlaşılmaya neden olmuştur.

Bu haksızlık karşısında partimizin bir basın açıklaması yapma gereği hasıl olmuştur.

Hepinizin malumu olduğu üzere YSK, her yıl Ocak ayının ikinci haftasında mutat olarak seçime girebilen siyasi partilerin listesini açıklamaktadır.

Bu açıklamayı yaparken de bir önceki yılın Temmuz ayından önce 41 il ve bu illerin 1/3 ilçe teşkilatını kurarak ilçe ve il kongrelerini ve ardından da büyük kongresini tamamlamış olan siyasi partiler listesini esas almaktadır.

Temmuz ayından sonra 41 il ve bu illerin 1/3 ilçe teşkilatını kurarak ilçe ve il kongrelerini ve ardından da büyük kongresini tamamlayan siyasi partilerin seçime girebilir açıklamasını ise yasa gereği büyük kongrelerinden itibaren altı ay sonra yapmaktadır..

Bu durum tüm yasal süreçleri tamamlayarak seçime girebilme yeterliğini almış olmasına rağmen altı aylık bekleme süresi nedeniyle açıklanmayan siyasi partilerin hiçbir faaliyeti olmamış diğer partiler kategorisinde mütalaa edilmesine neden olmaktadır. Bekleme süresinde olan partilerin de mevcut durumları belirtilmek suretiyle altı ayını doldurmuş olan diğer siyasi partilerle birlikte açıklanması gerekirdi. Muhalefet yapan partileri zor durumda bırakmak üzere konulan altı aylık yasal bekleme süresinden ve her yıl Ocak ayında kamuoyuna yapılan bu yanlış açıklama uygulamasından derhal vazgeçilmelidir.

Adalet Partisi bu aşamaların tamamını 11 Aralık 2021 tarihinde yerine getirmiş ve 25 Aralık 2021 tarihinde de büyük kongresini yaparak mazbatasını almış ve seçimlere katılmaya hak kazanmıştır. Bu durum altı aylık yasal bekleme süresinin ardından 11 Haziran 2022 günü YSK tarafından ilan edilmiş olacaktır.

Kamuoyuna duyurulur..

24 PARTİ SEÇİME GİREBİLECEK 

İşte YSK'nın açıkladığı listede yer alan siyasi partiler:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi

2-Anavatan Partisi

3- Bağımsız Türkiye Partisi

4- Büyük Birlik Partisi

5- Cumhuriyet Halk Partisi

6- Demokrasi ve Atılım Partisi

7- Demokratik Sol Parti

8- Demokrat Parti

9- Emek Partisi

10- Gelecek Partisi

11- Genç Parti

12- Halkların Demokratik Partisi

13- Hür Dava Partisi

14- İYİ Parti

15- Millet Partisi

16- Milliyetçi Hareket Partisi

17- Muhafazakar Yükseliş Partisi

18- Saadet Partisi

19- Sol Parti

20- Türkiye İşçi Partisi

21- Türkiye Komünist Hareketi

22- Türkiye Komünist Partisi

23- Vatan Partisi

24- Yeniden Refah Partisi

 

haberturk

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sonu hayırlı değilÖnceki Haber

Sonu hayırlı değil

'Hukuk fakültesi' tabelası onu hukuk fakültesi yapmazSonraki Haber

'Hukuk fakültesi' tabelası onu hukuk fak...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar