Ankara
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Çiğdem Toker

Çiğdem Toker

Mail: cigdemtoker@cumhuriyet.com.tr

2022 bütçesinde “garanti” tutarları

2022 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri, bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlıyor. Bütçe ödeneklerine bakıldığında, ulaştırma projeleri ile şehir hastaneleri için ayrılan tutarlarda yine önemli artışlar var. Bizde toplanan vergilerden ayrılan bu ödenekler; iktidarın, döviz cinsi üzerinden verdiği trafik garantileri, katkı ödemeleri ile şehir hastaneleri için müteahhitlere ödenecek kira ve hizmet bedelleri için konuluyor.

Garanti tutarlarına geçmeden önce bir anımsatma: Yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan; köprü, otoyol, tünel gibi ulaştırma projelerinin işletme süreleri, projeden projeye farklılık gösteriyor. Şehir hastaneleri ise yaklaşık 25 yıllık sözleşme sürelerini kapsıyor. Devletin, yani Sağlık Bakanlığı’nın şehir hastanelerine ödemeleri, hizmet ve kira (kullanım bedeli) olmak üzere iki ayrı kalemde yapılıyor.

ŞEHİR HASTANESİ İÇİN BÜYÜK ARTIŞ

İşte şehir hastanelerini yapıp işleten müteahhitlik şirketlerine, bu iki kalem için ödenmek üzere,  2022 yılı bütçesine 21.5 milyar TL ödenek konuldu. Bu tutarın yaklaşık 7.5 milyar TL’si “hizmet alımı süretiyle sunduğu hizmetler”, yaklaşık 14 milyar TL’sini...

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar