İstanbul
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39
Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Mail: dilipak@akit.com.tr

Batı yönünü arıyor

G7, AB, NATO zirvesi ve Biden-Putin buluşması, son günlerin en önemli konularının başında geliyordu. Hiçbirinden dünyanın geleceği ile ilgili bir uzlaşı çıkmadı. Yani Great Reset için önderlik, yöntem ve nihai hedef konusunda fikir birliği sağlanamadı. Bu durumda zamana ihtiyaçları var. CoVID konusunun da gevşetilmesi gerekebilir.

NATO, 2030 hedefini koysa da, bu hedeflere ulaşmak o kadar kolay olmayacak. Bundan sonrası için NATO artık sadece askeri bir savunma ittifakı olarak kalmayacak, iktisadi, içtimai, siyasi roller de üstlenecek. Değişen ve hedeflenen yenidünya için her anlamda yeniden yapılandırılacak.

Biden bu yeni dünya için ABD’nin liderliğinden söz etse de, ABD’nin dünya liderliği rolünü oynamak üzere yeni bir misyon yükleneceğini söylese de, bu çok kolay olmayacak.

Önce “Hangi Batı”dan söz ediyoruz. Tek bir Batı mı var? Batıyı kim temsil ediyor, ABD mi, İngiltere mi, AB mi, Vatikan mı? Tek bir ABD mi var? Tek bir İngiltere mi var, tek bir AB mi var? AB’nin mihverinde Almanya, Fransa, İtalya var. Almanya...

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar