Arslan Bulut

Arslan Bulut

Mail: arslanbulut@yenicag.com.tr

Karabağ'ın perde arkası…

İnsan nasıl bakarsa öyle görürmüş. Kimilerinin gözünün önüne siyasi perde inmiştir, kimilerinin ideolojik... Dolayısıyla siz ne söylerseniz söyleyin, o perdeye çarpar ve geri döner! Halbuki esas olan gerçekleri anlamaktır. Olayları, hiçbir etki altında kalmadan anlayabilmek için siyasi ve ideolojik önyargıları bir kenara bırakmak gerekir.

Diyelim ki "Ermenistan'ın arkasında Rusya var" dediğiniz zaman, hemen mevcut Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın "Soros'un uşağı" olduğu yolundaki Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e ait sözü hatırlatanlar veya sizi soğuk savaş dönemi bakış açısını sürdürmekle suçlayanlar oluyor. Hiç ilgisi yok. Paşinyan'ı hiç istemedikleri doğrudur ama bu durum, Rusya'nın Ermenistan politikasını değiştirir mi?

***

Kaldı ki konuyu yıllarca sahada izleyen Bakü Büyükelçiliği İçişleri Bakanlığı Müşavirliği'nden bir ay önce emekli olan emekli tuğgeneral Ali Demir, Hürriyet'ten Musa Kesler'e yaptığı açıklamada, "Paşinyan yönetimi ekonomik ve siyasi kusurlarını örtbas etmek için Rusya desteğiyle bu saldırıları yapıyor. Rusya ise Türkiye-Azerbaycan arasındaki askeri işbirliğinden rahatsız...

 

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın