Ankara
DOLAR13.553
EURO15.295
ALTIN804.07
Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Mail: dilipak@akit.com.tr

Kazakistan’da ne oluyor?

Orta Asya’da bir ülke: Kazakistan! Bu ülkeyi ne kadar tanıyoruz?

Haritaya bakınca insanın morali bozuluyor. “Adaletin bu mu dünya” diyeceği geliyor. “Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa”.. Uygar batının insanlığa armağanıdır(!) bu harita. Kurdukları uluslararası düzenin sonucu şekillenen dünya bu. Bu dünyayı gerçekleştirmek için 2 dünya savaşı, bir soğuk savaş, yüzlerce darbe, terör, irili ufaklı bir sürü savaş tezgahladılar. Şimdi tarihin sonunu getirecek bir medeniyetlerarası savaş için Tanrıyı kıyamete zorlamaya çalışıyor ya da insanlığı MetaVerse, yeni dünya düzenine razı etmeye çalışıyorlar.

Bir süredir yazıp duruyordum, “Fergana’ya dikkat, Rusya’nın yumuşak karnına dikkat” diye. “Orta Asya” coğrafyası bir yamalı bohça. Mayınlı bir alan. Bölgenin toprak bakımından Rusya ve Çin’den sonra en büyük ülkesi Kazakistan 2.724.900 km²lik toprağı ile sınırdaşı ülkeler arasında 3. sırada. Hindistan’ın toprak büyüklüğü 3.287.000 km², Çin’in 9.597.000 km², Rusya’nın, 17.1 milyon km2. Doğu Türkistan 1.665.000 km2. Bu rakamı Çin’den çık, Kazakistan’a ekle bakın ne oluyor? Kazakistan toprak büyüklüğü bakımından da dünyanın 9. büyük ülkesi. Bu arada Moğolistan’ın yüzölçümü 1.564.000 km² ve nüfusu 3,278 milyon.

Küçük bir not, birlik olacağız da, biz kaliteli Glutensiz Kazak buğdayı değil de, Glutenli sağlıksız Amerikan buğdayı ithal ediyoruz. Onlar ihraç etmiyor, biz de almıyoruz. Ne güzel değil mi!?

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar