Ankara
DOLAR16.8002
EURO17.517
ALTIN975.53
Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

Mail: ahmettasgetiren@karar.com

Kürt seçmenin duygu dünyası

Yerel seçimlerde “Kürt seçmen”in önemli belirleyici etkisi olacağında hiç kimsenin şüphesi yok.

Doğu-Güneydoğu’da önemli Kürt seçmen var, dolayısıyla oradaki yerel yönetimlerin kimler tarafından kazanılacağı önemli.

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Antalya gibi büyük şehirler yanında Batı, Kuzey, Güney, Marmara, Trakya’daki her şehirde Kürt seçmen var.

Kürt seçmenlerin tamamının bir partide toplandığını söylemek zor. MHP dahil her partide Kürt oyu var. Ak Parti’de daha çok var.

Ancak HDP’nin, 7 Haziran 2015 seçimlerinde “Türkiye partisi olma” iddiasıyla çıkmış olmasına rağmen, “Kürt misyonu” eksenine odaklaştığı biliniyor. Partinin üzerine PKK gölgesi yoğun olarak düşüyor olsa da, PKK’dan daha geniş bir Kürt seçmeni etkilediği de söylenebilir. Burada “kimlik aidiyeti”nin etkili olduğu da malumun ilamı niteliğinde.

HDP-PKK ilişkisi, Türkiye siyasetinde ana propaganda damarlarından birisidir. “Terörle ilişki” iddiasıyla da eşbaşkan Selahattin Demirtaş dahil pek çok HDP milletvekili halen tutuklu olarak cezaevindedir ve yargılamaları sürmektedir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP ile ilişkinin risk ya da prim mahiyeti sıkça gündeme gelecek gibi görünüyor.

Ak Parti, MHP ile aynı paralelde HDP ile ilişkiyi şeytanlaştırma yolunu tutacak. HDP ile ilişkiyi ana muhalefetin aleyhinde malzeme olarak kullanacak.

Buna mukabil CHP, tabandan oy almak hesabı ile hem HDP ile ilişki kurmak isteyecek hem de bunun CHP tabanında olumsuz yansımaları olmasını önlemeye çalışacak. O yüzden de HDP ile işbirliğinin hem mümkün hale gelmesi hem de olabildiğince gizli yapılması yollarını arayacak.

HDP normalde legal yani yasal bir siyasi parti. Seçimlere katılıyor, oy alıyor, 7 Haziran’da sandığa giden seçmenin 6.5 milyonunun oyunu alarak oy oranını yüzde 13’e çıkarttı. Buna karşılık hukuki anlamda yasal olmasına rağmen, fiili anlamda dışlanmışlıktan kurtulamayan bir parti durumunda.

Aslında Ak Parti,  bu yerel seçimler dahil, seçim stratejisi belirlerken “Kürt oyları mı, MHP oyları mı?” gibi ikilemler yaşamıyor değil. “Hem MHP ile işbirliği yapıp hem de Kürt oylarını kaybetmeme” gibi bir sorun Ak Parti kurmaylarını meşgul ediyor.

Ak Parti kurmayları “HDP’yi şeytanlaştırırken” kullanılan dilin ve bu dilin parti taraftarı medya ortamında yansıyan boyutlarının, Kürt seçmenin tamamında bir burukluk meydana getireceğini ve bunun da Kürt toplumunun tamamında “Siyasi aidiyet bilinci”ni besleyeceğini dikkate alıyordur.

Eğer böyleyse, nasıl bir telafi mekanizmasını devreye sokup sakıncaları önleyecektir?

Bir ihtimal “HDP’yi tehdit olarak gören Kürt seçmen bizim için yeterli” yaklaşımı sergilenecek, bir ihtimal “Uzun dönemde farklı bir bilinç inşası mümkün olacaktır” diye düşünülecektir.

Devamını Oku 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar