Arslan Bulut

Arslan Bulut

Mail: arslanbulut@yenicag.com.tr

Oxford: Önce virüsü sonra aşıyı ürettik!

Amerikan ilaç tekelleri, şimdi halkın nasıl aşılanacağı sorunu üzerinde duruyor. Institute for Global adlı kuruluşun başkanı Richard W. Rahn, bu amaçla, Washington Times gazetesi için "COVID-19 aşı savaşları başlasın" başlıklı bir makale yazdı.

Richard W. Rahn, söze "Bilim adamları imkânsız olduğu düşünülen şeyi yaptılar. COVID-19 aşılarını birkaç ay içinde ürettiler." diye başladı ve konuyla ilgili tartışmaları inceledi.

Rahn, ABD Yüksek Mahkemesi'nin 1905 tarihli Jacobson - Massachusetts davasında verdiği kararı gündeme getirdi.

Rahn'a göre Mahkeme, 7-2 çoğunlukla, "Üyelerinin güvenliğini korumakla görevlendirilen her iyi düzenlenmiş toplumda, bireyin özgürlüğü ile ilgili hakları, halkın güvenliği için makul düzenlemelerle kısıtlamalara tabi tutulabilir." diye bir karar verdi. Mahkeme, vücutları aşılara kötü tepki verenler için bazı istisnalar olabileceğini kabul etti.

Rahn, Kaliforniya gibi bazı eyaletlerde ise önemli sayıda anne babanın, çocuklarının aşılanmasını din veya kişisel inanç dahil olmak üzere çeşitli sebeplerle reddettiğini, New York Valisi Andrew Cuomo gibi pek çok Amerikalının aşıya karşı güvensizlik ifade ettiklerini hatırlatarak, "Fazladan on binlerce ölüm, ona yeterli görünmüyor." diye eleştiri yaptı.

***

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın