Ankara
DOLAR18.4191
EURO17.8508
ALTIN973.15
Mustafa Solmaz

Mustafa Solmaz

Mail: mustafa@haberturkgazetesi.com

Partilerin Arabası Var Ama Ruhu Yok

Seçim gündemiyle çalkalanan Türkiye’de sürekli seçim gündemden düşmüyor. Bunun ekonomik sebepleri olsa da siyasi karmaşa ortamının da etkisi büyük. Fakat seçmenlerin kafası siyasetin gündemi ile ilgili karışık. Altılı masalar, yeni ittifaklar, siyasete girmeye yeltenen eski yüzler kim nerde ne amaçta tam bir belirsizlik var.

Konuyu Siyasal İletişim, Basın İletişim ve Marka danışmanı olarak değerlendirmek gerektiğinde;

Türkiye tarihinde nadir görülen bir siyasal karmaşa ortamının içindeyiz ve seçmenin kafasının karışık olması gayet doğal olduğunu söyleyebiliriz.

Gerçekten seçimler yaklaştıkça mevcut iktidarın elinden ülke yönetimini seçimle alarak iktidar olmak isteyen büyük bir parti bloğu oluştu. İktidarını korumaya çalışan hükümet cephesi kendi siyasal propagandasını yaparken onu iktidardan indirmek isteyenler kendi propagandalarını yapmaya çalışıyor. Aslında durum iktidarın kendi gözlüğünden ve muhaliflerin her birinin kendi dünyasından gayet normal ve anlamlı işliyor. Fakat hesaba katmadıkları profesyonel ve net bir ‘Siyasal İletişim’ olmadığından ‘Seçmen’ tarafında tüm bunlar aynı çerçevede göründüğü için müthiş bir kaos portresi oluşuyor.

Partiler ve hatta özelde şirketler tarafından gözden kaçırılan nokta; siz her şeyi tek tek yapsanız da aynı havuzdan görür insanlar sizi. Peki ne yapmalısınız ki o havuzdan sıyrılıp dikkat çekerek mesajınızı seçmene iletebilesiniz? İşte zorlu sosyal bilimler dalı tam burada başlıyor. Zorlu diyorum çünkü bu iş hafife alınıyor; iki fotoğraf, bir haber ya da davul çalma moduna indirgeniyor. Bakınız sorun hep aynı; önemli olan mecralar ya da icraatlar değil, önemli olan içerik üretimi. Ustalık mecra tavsiye etmek değil, o mecraya uygun hedef seçmen odaklı, marka ile tutarlı içerikler üretebilmektir. Ama biz video çekmeyi ya da billboard reklamlarını marifet zannederken esas önemli nokta gözden kaçıyor ve bu çabalar boşa çıkıyor. Bu önemli nokta ‘Mesajın’ ta kendisidir.

İşte mesaj veremeyen ama kendini çok video, çok konuşma ya da çok haber yaptı diye seçmene anlattığını zanneden partiler ve siyasiler sandıktan elleri boş dönüyor. Sonra suçu video kalitesinde arayıp daha kalitelisini çekiyor. Ama maalesef mesaj yok yani ‘Arabası var ama maalesef ruhu yok’. İşte seçmende aracının getirdiği mesajsız boş paketleri aça aça en sonunda hiçbir şey anlamadığı için olanı biteni kaos olarak tanımlayarak kafası iyice karışıyor. Aslında kafa karıştıracak bir şey yok sadece mesaj veremeyen Siyasal İletişim yapamayan partiler ve siyasiler var.

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar