Ankara
DOLAR18.6427
EURO19.472
ALTIN1068.1
Mustafa Solmaz

Mustafa Solmaz

Mail: mustafa@haberturkgazetesi.com

Siyasi Aday Mezarlığı

Türkiye’de yüzlerce siyasal parti kurulmuş durumda. Bu siyasal partilerin adayları ve öncesinde aday adayları dahil on binlerce insan sürekli gündem olabilmek için kendince ve profesyonel olmayan çalışmalar yapıyor. Ve bu çalışma adı altındaki garip bilgi kirliliği ile tarihin aday mezarlığını boyluyor.

Siyaset kurumunun işletilmesiyle kariyerini oluşturan ya da ciddi anlamda bu yolla oluşturmak isteyen gerçekten çok fazla aday ya da aday adayı sahaya çıkıyor. Bu noktada iki hedef var; İlki; Siyasi parti tarafından aday gösterilmek için yapılan iç iletişim çalışmaları sonucu ‘Aday’ olabilmek diğeri ise ‘Aday’ olduktan sonraki ikinci amaç; gerçekten seçmenin ilgisini ve onayını kazanarak seçimlerde başarı sağlamak. Fakat ilgi çekmek ve onay almak adaylar tarafından küçümsense de dünyanın en zor işlerinden biri. Eğer profesyonel çalışmalarla hem parti kademelerindeki seçicilerin hem de normal seçmenlerin karar verme anına etki edebilecek bir iletişim sağlayamazsanız maalesef tarihin milyonlarcasını gömdüğü bir aday adayı mezarlığına itiliyorsunuz.

Siyaset sosyal bir kurum olduğu için sosyal farkındalığı ve toplumsal iletişimi iyi insanlar aday ya da aday adayı oluyor. Burada maalesef körlük başlıyor. Aday bu işleri öğrendiği atasının dedesinin yolunda ilerlerken bu yöntemlerin kullanılmasının kendisine başarı getireceğini zannediyor. Fakat; değişen dünya dinamikleri, seçmen olgusu, iletişimin Siyasal iletişimden farklı oluşu, parti içi iletişim ve kulis faaliyetlerinin Genel başkanla fotoğraf çektirmekten daha fazlası oluşu ve bunun bir profesyonel tarafından takip edilmesi gereken çok önemli bir iş oluşu hesaba katılmayan hayati noktalar oluyor.

Adaylar ya da aday adayları; Seçmenle nasıl buluşması gerektiğinden, organizasyonların takibine, aday imajının oluşturulup korunmasından, bu imajın tüm hitap ve etkinliklere yansıtılmasına, giyim kuşamdan tutun konuşma metinlerinin ve beden dilinin oluşturulmasına kadar uzun ve profesyonel bir süreçten habersiz bu işlere başlayarak aslında boşa zaman ve bütçe kaybediyorlar. Parti merkeziyle irtibatta olmak, birkaç seçmen toplantısı yapmak onlarda özgüven patlaması yaratıyor ve seçimi kazandık edasıyla siyaset mezarlığına yuvarlanıyorlar. Halbuki ‘Her şey göründüğü gibi olsa elimize aldığımız suyun rengi mavi olurdu’ diyor yazar.

Açıkça belirtmeliyiz ki; İletişim konuşmaktan ibaret olmayan son derece karmaşık süreçleri olan ve titizlikle yönetilmesi gereken bir sosyal bilim. Bu sosyal bilimin ise en meşakkatli alanlarından biri Siyasal İletişim. Bu profesyonel yapılmazsa hiç yapılmaması gereken çok incelikli bir konu. Çünkü adayların yanlışları partilere ve tüm Türkiye geneline mal edilebilir bir durum oluşturuyor. Bu kötü durumların oluşmaması ve adayların bu mezarlıkta yer edinmemesi için gerçekten bu sosyal bilimin özel alanına hakim bir Siyasal iletişim danışmanıyla çalışmasında kendi açısından çok fayda var diyebiliriz.

Mustafa Solmaz SubBrand Marka ve İletişim Ajansı Başkanı

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar