Ankara
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Çiğdem Toker

Çiğdem Toker

Mail: cigdemtoker@cumhuriyet.com.tr

Tek sorumlu İran gazındaki kısıntı mı?

İran’dan gelen doğalgazda yaşanan ve 31 Ocak’ta bitmesi ümit edilen kesinti, AKP’ce yönetilen bakanlıklar tarafından sanayi tesislerine uygulanan gaz kısıntısının tek nedeni değil. Ülkeyi yönetenler, asıl tabloyu şeffaf biçimde ortaya koymaktan kaçınıyor. Ancak bu durum, enerji uzmanlarının, BOTAŞ’ın eski bürokratlarının ve özel sektör sanayi kuruluşlarının gerçek durumu anlatmasına ve tartışarak kendi iç değerlendirmelerinde de olsa kayda geçirmesine engel olamıyor.

★★★

İran gazındaki kesinti, neredeyse tek gerekçe gibi sunularak, tedarik yönetimi sorununun, politik yanlışların, hatalı tercihlerin üzeri örtülmek isteniyor. Peki bu yanlış politika ve hatalı tercihler ile gerçekler neler? Gerek kamu kökenli, gerekse büyük sanayi kuruluşlarındaki enerji uzmanları ile yaptığımız görüşmeler, başka bir fotoğrafı ortaya koyuyor. Genel çerçeve şöyle:

■ Covid-19 pandemisinden çıkan ülkelerin sanayi üretimi arttı. Bu durum enerji ihtiyacını arttırdı. Doğalgaz götürülen yerleşim birimleri ve konutlar arttı.

■ Türkiye’nin yıllık gaz tüketimi, 2021 yılında 60 bcm’ye (milyar metreküp) ulaştı.

■ 2021 yılındaki kuraklık, gaz tüketimini arttıran faktörlerden biri...

YAZININ DEVAMI 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar