Arslan Bulut

Arslan Bulut

Mail: arslanbulut@yenicag.com.tr

Yapay zekâ yalan söyler mi?

ABD'de Philadelphia merkezli Ghost Robotics adlı firmanın ürettiği robot köpekler ABD hava Kuvvetleri'nin Mojave Çölü'nde düzenlediği bir tatbikatta denendi. Robot köpekler, askeri havaalanında güvenlik taraması yaptı ve henüz uçaktan inmeyen askerlere veri aktardı.

Üzerinde gelişmiş sensörler ve vericiler bulunan robotlar, "Otonom insansız kara aracı" olarak tanımlanıyor. Robot köpekler yapay zekâ ve hızlı veri analizleri kullanıyor.

Hava Kuvvetleri'nin satın alma, teknoloji ve lojistikten sorumlu biriminin başkan yardımcısı Will Roper, askerlerin savaş koşullarında çok sayıda veriyi değerlendirmek zorunda olduğuna dikkat çekerek, bu sebeple saniyenin milyarda biri kadar bir süre içinde yapılan sentezlere ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Diğer taraftan, yine ABD'de 90'lı yıllardan beri süren çalışmalar sonucunda robot sinekler üretilmiş bulunuyor.  Nano teknolojik sinek robotların, bir ordu disiplini içinde her yere girebileceği belirtiliyor.  Bu sineklere "casus sinekler" de deniliyor.

***

Bunun dışında Florida'da yetkililer, hastalık taşıyan yerel türlerin yok edilmesi amacıyla, genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisineğin doğaya salınması projesine onay verdi.

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın