Reklamı Geç
1 saniye kaldı
turkhaber üst

'Bu şehir ve ülkeden yeni bir demokrasi doğacak'

Mazbatasını 17 gün sonra alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe'de parti flamalarının yer almadığı 'İstanbul'a Yeni Bir Başlangıç' mitingi düzenledi. 16 milyon İstanbullu ile kucaklaşmak istediğini söyleyen İmamoğlu, yeni dönemde şehrin yeni yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Bu şehir ve ülkeden yeni bir demokrasi doğacak'
  • 21 Nisan 2019, Pazar 23:57

Yerel seçimlerden 17 gün geçmesinin ardından mazbatasını alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 'İstanbul'a Yeni Bir Başlangıç' mitinginde konuştu. İmamoğlu, kişilere, partilere, derneklere ve vakıflara hizmet döneminin son bulduğunu söyledi. İmamoğlu ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu'na düzenlenen linç girişimine ilişkin, " Orada bu hareketi yapanlar talimat almış kişilerdi" ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Ben seçimleri değil sizlerin kalplerini kazanmayı yeğlerim. Siyaset anlayışını hep birlikte değiştirmek zorundayız. Bu şehre, bu ülkeye hep birlikte hakim kılmalıyız. Çözüm üretmeye, sonuç almaya devam edeceğim. 16 milyonluk şehrin her ferdine söz veriyorum. Ben bugün itibari ile işimize tüm İstanbullulara hizmet sorumluluğuma odaklanmış durumdayım. 17 gün boyunca yaşanan kısmen bugün yaşanmaya devam eden gelişmeler var. Milletimiz demokrasi sınavını başarıyla geçmiştir.

Bu muhteşem milletin her anı mutlu olsun. Hiç kimse unutmasın bu ülkede millet ne derse o olur. Bu ülkede son sözü millet söyler. Bu 23 Nisan 1920'den bu güne son sözü hep millet söylemiştir.

Herkes bunu bilsin. Milletin sözünü içine sindirebilmelidir. Bu vesile ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Milli ve dini bayramlarda ulaşım ücretsiz olacak. Ben İstanbul'a yeni bir başlangıç vaat ederek buraya geldim.

İstanbul'a yeni nesil siyaset anlayışı hakim olacak. Yeni nesil belediyecilik hakim olacak. Yeni nesil yurttaşlık hakim olacak.

Yeni nesil siyaset anlayışında ne anladığımı ortaya koydum. Vatandaşa karşı kibirle yaklaşan, saygısız siyasetçilerin devri kapanmıştır.

İstanbul’a yeni bir başlangıç, şu 5 temel alanda sağlayacağımız anlayış farklılıklarıyla mümkün olacak:

1. İstanbul'a yeni nesil siyaset anlayışı hakim olacak.
2. İstanbul'a yeni nesil belediyecilik anlayışı hakim olacak.
3. İstanbul'a yeni nesil yerel demokrasi anlayışı hakim olacak.
4. İstanbul'a yeni nesil toplumsal birlik anlayışı hakim olacak. 
5. İstanbul'a yeni nesil yurttaşlık anlayışı hakim olacak.

Vatandaş bu milletin efendisidir. Siyasetçiler bu milletin hizmetkarıdır. Herkesi yerini, haddini bilecek. Her zaman hukukun üstünlüğünü kabul edeceğim. Kesinlikle hak, hukuk ve adalet. Su gibi, oksijen gibi. Hak, hukuk, adalet olmazsa bir insan yaşayamaz. Biliyoruz. Kimsenin kalbinin kırılmasına izin vermeyeceğim. 

"Ben yaptım oldu anlayışı bitecek"

Ben yaptım oldu anlayışı bitecek. Bu şehirde yeniden akıl, mantık, bilim, sanat yükselecek. Bu şehirde eğitim, ekonomi ve teknoloji yükselecek. Büyük bütçeli gayri insani projelere değil insanların refahına odaklanacağım.  Bu şehirde uymak zorunda kurallara hep birlikte karar vereceğiz, kimseyi dışlamadan.

Yeşile, kentsel planlamaya dikkat edeceğiz. Ulaşıma ve trafiğe odaklanacağız. Bu kentin her tarafını kuşatan yeşil kuşaklar geliştireceğiz. Bizim belediyeciliğimiz hesap veren şeffaf bir belediyecilik olacak. Yandaşa, yoldaşa peşkeş çekmeden hassasiyetle harcayacağız. Kimsesizlerin kimsesi olacağım. 

İstanbul'da artık yeni nesil demokrasi anlayışı olacak. İstanbul ile ilgili önemli kararlar herkesin önünde alınacak.

"Bu şehir ve bu ülkeden yeni bir demokrasi doğacak göreceksiniz"

Vatandaş, muhtarlar, STK ve üniversiteler aktif yönetimde olacak. Hiç kimse benim görüşüm alınmadı diyemeyecek. Bu şehri terk etme duygusuna takılmayacak. Bu şehrin adil bir şehir olduğunu göreceksiniz. Bu şehir ve bu ülkeden yeni bir demokrasi doğacak göreceksiniz.

Benim için bu şehrin her bir ferdi ayrı bir renk. Benim döneminde her farklı ses, renk bir risk değil bir fırsat kabul edilecek.

"Ötekileştirme kalmayacak bu şehirde"

Herkes kendi rengini, kendi kimliğini, kendi benliğini saygın ve özgürce, eşit biçimde yaşayacak.Barış ve huzur içinde yaşayan bir şehir olacak. Birlikte keşfedeceğiz. Herkes kendini özgür hissedecek. Kimse tehdit altında hissetmeyecek kendini. Ötekileştirme kalmayacak bu şehirde. Bu şehirde kimse kendini azınlık hissetmeyecek. Bu şehirde herkes İstanbullu. Biz hep birlikte Türk milletiyiz. Bizim için cami bizim cemevi bizim. Kimse kimsenin inancını ölçmesin. Kimse kimsenin inancı üzerinden siyaset yapmasın. Bu millet buna izin vermeyecek. Sinagog, kilise, havra bir. Bizim için azınlık yok. Hepimiz bir ve beraberiz. Farklı gelir grubundaki vatandaşlarımızın kendi imkanlarından eşit biçimde yararlanmasını sağlayacağız. İstanbul'da güçlü bir toplumsal birlik hakim olacak. Hiç kimse İstanbul'un nimetlerinden yoksun bırakıldığı duygusuna kapılmayacak. Eşitliğin, demokrasinin tadına varacağız.

"Hiç kimse kamunun gücünden korkmayacak"

Soran, sorgulayan, hakkını yedirmeyen vatandaşlar özgürlüğün tadını çıkaracak. Kentin sahibi olduğunu hissedecek. Hiç kimse kamunun gücünden korkmayacak. Benim hiçbir çalışma arkadaşım kamu gücünü kendi gücü görmeyecek, kullanmayacak.

"Bana, kişilere, partiye, vakıflara, derneklere çalışmak yok"

Bana, kişilere, partiye, vakıflara, derneklere çalışmak yok. Buna izin vermeyeceğim. Ben size, tüm İstanbullulara 21. yüzyıl belediyeciliğini hayata geçireceğim.

Köklü bir sosyal dönüşümü harekete geçireceğim. Bunların zaman alacağını biliyorum. Bugünlerde geçiş sürecinde olduğumuzu unutmayın. Bana ve ekibime süre tanıyın. Hep birlikte başaracağız, başarmak zorundayız. İddiamız büyüktür. İstanbul'da herkes için mutlu ve huzurlu yeni bir hayat kurmayı hedefliyorum. Ancak kendime ve sizlere çok güveniyorum.

Allah'ım beni hep çocuk sesi ile buluştursun. Ben doğru yolu bildiğim için buraya gelebildim.Bana doğru yolu 'İyi yüreğin bozulmasın' diyen amcalarımız öğretti. 'Her şey çok güzel olacak' diyen genç kardeşim bana doğru yolu gösterdi.

"Hak yemeyen ama hakkını da yedirmeyenlerin zaferine inanmaktan asla vazgeçmeyin"

Ben size söz veriyorum. Bu yürüdüğüm yoldan asla vazgeçmeyeceğim. Anlaşalım. Siz de vazgeçmeyin. Tamam mı? Hak yemeyen ama hakkını da yedirmeyenlerin zaferine inanmaktan asla vazgeçmeyin.

İmamoğlu, Ankara'da bir şehit cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamlarını ilettiğini söylerken, "Orada bu hareketi yapanlar talimat almış kişilerdir" dedi.

Miting alanındaki vatandaşların büyük kısmının Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıdan haberi olmadı. Saldırı, İmamoğlu'nun konuşmasından hemen önce gerçekleşti.

Miting alanından dakika dakika gelişmeler şöyle:

16:10 - Miting, İmamoğlu'nun konuşmasının ardından sona erdi.

15.55 - Ekrem İmamoğlu, bugün Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldığı bir şehit cenazesinde linç girişimine maruz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamlarını ilettiğini söylerken, "Talihsiz bir olay yaşandı. Ama kendisi çok iyi. Güleryüzlü bir şekilde selamladı. Orada bu hareketi yapanlar talimat almış kişilerdir" dedi.

14.58 - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, beklenenden yaklaşık bir saat sonra sahneye çıktı. İmamoğlu, Maltepe'deki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Seçimlerden sonra birlik, bütünlük, kardeşlik mesajları vermek kolaydır kardeşlerim. Zor olan seçimden önce bunları yapabilmektir. Rakibinize oy veren milyonları rencide etmek, onlara hakaret etmek, bir takım siyasi matematik hesaplarına göre size seçimi kazandırabilir. Ama öyle kazanılmış bir seçimi yalnız siz kazanmış olurusuz. O seçimden asla millet kazançlı çıkmaz. Ben seçimleri değil, sizlerin kalplerini kazanmayı yeğledim."

İmamoğlu, görev süresince İBB’ye hakim olacak 5 temel felsefeyi şöyle açıkladı:

"Ben İstanbul'a yeni bir başlangıç vaadiyle buraya geldim. Bu başlangıcı 5 temel alanda sağlayacağız:

  1. İstanbul'a yeni neslin siyaset anlayışı hakim olacak
  2. İstanbul'a yeni nesil belediyecilik hakim olacak
  3. İstanbul'a yeni nesil yerel demokrasi hakim olacak
  4. İstanbul'a yeni nesil toplumsal birlik anlayışı hakim olacak
  5. İstanbul'a yeni nesil yurttaşlık anlayışı hakim olacak"

14.54 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı ve linç girişimi sonrasında alanda güvenlik önlemleri artırıldı. Alanda yer yer internet ve telefon erişimi engellendi.

14.00 - İBB’nin mehter takımı ile Beylikdüzü Belediyesi Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası  aynı anda sahnede.

13.20 - Sahneye, Anadolu Ateşi çıktı.

13.15 - Sahneden, alana girmeye çalışanlar olduğu ancak girişlerdeki yığılmalar sebebiyle sıkıntı yaşandığı anonsu yapılıyor. Alandakilerden deniz kısmına isteniyor. Anonslarda, İmamoğlu’nun İETT otobüsü tahsis etmeme kararına vurgu yapılarak, “Kendi imkanlarımızla milyonları oluşturacağız” deniyor.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da mitinge gelenlerle selamlaşıyor.

12.50 - CHP’li Tekin: Millet kararını verdi, belediye başkanını seçti

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Maltepe’deki mitinginden önce T24’e konuştu. İmamoğlu’na verilen mazbatanın geri alınıp alınmayacağı tartışmasına değinen Tekin, "Millet iradesini zedeleyebilecek bir karar sadece İstanbul’a sadece bizlere değil, ülkemize büyük zarar verir. Millet kararını verip belediye başkanını seçmiştir. Nokta.” dedi.

12.45 - "Atı alan Üsküdar'ı geçti"

Maltepe'deki vatandaşlar, mazbata tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Nisan referandumunun hemen ardından yaptığı "Atı alan Üsküdar'ı geçti" ifadesini hatırlattı.

12.30 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 2017’deki Adalet Yürüyüşü boyunca eşlik eden, 15 Temmuz darbe gecesi tutuklanan Kara Harp Okulu öğrencisi oğlu Selahattin Kılıç için adalet isteyen Rizeli Veysel Kılıç da Maltepe’deki mitingde.

11.50 - Miting alanında şimdiden bir araya gelen İstanbullular, havanın da bir sürenin ardından açmasıyla birlikte güneşin tadını çıkarıyor.

11.20 - Miting alanı girişinde çok sayıda simitçi ve köfte ekmekçi var. İstanbullular yavaş yavaş alana geliyor. Miting katılımcıları, İmamoğlu’nun çağrısına uyarak sadece Türk bayrağı taşıyorlar.

11.10 - İBB’nin Maltepe’deki mitingine saatler kala, alana uzanan caddelerde çok sayıda bayrak dağıtıcısı var. Küçük 10, orta 20, büyük 50 lira.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 17.07.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkhaber alt
yukarı çık