İnce: Çobanların sigortasını devlet ödeyecek

Muharrem İnce Kars'ta konuştu, hayvancılıkla ilgili vaatlerini açıkladı. Erdoğan'ı hedef alan ve "Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz" diyen İnce, canlı hayvan ithal etmek yerine yerli hayvancılara destek vereceğini belirtti ve çobanların sigortasını devletin ödeyeceğini, hayvanların ilaçlarının da bedava olacağını vurguladı. Canlı hayvan ithalatıyla ilgili eleştirilerini açtığı dünya haritası üzerinden anlatarak eleştiren İnce, alanın dışından mitingi izleyenleri de "Gelin 13. Cumhurbaşkanıyla beraber olun" diyerek davet etti.

İnce: Çobanların sigortasını devlet ödeyecek
  • 04 Haziran 2018, Pazartesi 16:48

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin kampanya programı bugün Kars'ta ve Van'da düzenlenen mitinglerde konuştu. İnce'nin Kars'ta meydanda bulunanlara "Nasılsınız, iyi misiniz?" diye hatır sorarak başladığı konuşması satır başlarıyla şöyle:

 'Aklımın nerede olduğunu anlatayım'

"Uçakta gelirken danışman arkadaşlar  tonlarca rapor getirmişler. Şunu söyle, bunu syöle. Onun bana anlattıklarını duymuyorum bile. Aklım başka yerde. Aklımın nerede olduğunu anlatayım önce. Dün bir arkadaşım, 'Yolda kağıt toplayan bir çocuk gördüm' dedi. Çocuğa 'Hayalin ne diye sormuş'. Çok 'En büyük hayalim büyük kağıt toplamak, onda çok para var' demiş. Bir öğretmen olarak bu benim ciğerime oturdu. Çocuğun en büyük hayali büyük kağıt toplamak. 16 yılda bu Erdoğan döneminde çocuklarımıza hayal kurmayı bile unutturmuşuz. 

 'Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz'

Hanımefendiler size sesleniyorum. Evde canın sıkıldı, ne yaparsın? Mobilyaların yerini değiştirirsin. Bir ferahlık gelir, sanki evi değiştirmişsin gibi bir hoş olur insan. Araban eskir arabanı değiştirirsin. Bahar gelir yazlıklarını giyer, elbiselerini değiştirirsin. Değiştirmekte fayda vardır. 16 yıldır bağırıp çağıran adamı değiştireceğiz şimdi. 16 yıldır meydanlarda bağırıp çağırıyor. Şimdi hep birlikte değiştireceğiz. Fenerbahçe nasıl değiştirdiyse biz de öyle değiştireceğiz. Hazır mıyız buna, tamam mı Kars?

'Gelin 13. Cumhurbaşkanıyla beraber olun'

(Alanın dışında izleyenlere seslenerek) Dışarıda bekleyenler gelmez misiniz sizde? Gelin 13. Cumhurbaşkanıyla beraber olun.

 Eski bir çoban olarak söz verdi: 'Çobanların sigortasını devlet ödeyecek'

Değiştirmek, yenileşmek yeni bir umut, heyecandır. Umutları tazelmek, yeşertmektir. Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olduğumda 15 gün içinde hemen yapacağımız iki şeyi söyleyeyim. Hayvancılığı geliştiremezsek Kars gelişmez, Kars gelişmezse İstanbul'daki çocuğumuz et, süt yiyemez. 1- Çobanların sigortasını devlet ödeyecek. Hiç tartışmasız. Bunu eski bir çoban olarak söylüyorum. 2- İnsana ilaç kullanıyor muyuz, kullanıyoruz. Hayvana ilaç kullanıyor muyuz, kullanıyoruz.

 'Hayvanların ilaç parasını devlet karşılayacak'

Türkiye'de 80 milyon insana kullandığımız ilaç parası 100 lira ise, hayvanlara kullandığımız 5 lira. Size söz 15 gün içinde hayvan ilaçları bedava olacak, devlet ödeyecek. Biz bu ülkede hayvan yetiştiriciliğini özendirmezsek, nasıl et yiyecek, süt içecek bu insanlar? Sütte KDV yüzde 8, mamada yüzde 8, çocuk bezinde KDV yüzde 18. Çocuğun  donundan yüzde 18 vergi alan bir devletten adam olmaz. 

Harita üzerinden gösterdi

(Açılan harita  üzerinden göstererek) Yaklaşık 10 yıl önce Erzurum'dan Kars'a doğru gelirken o meraları gördüm. Hayvancılıktan anlayan bir köylü çocuğu olarak 'Yazık' dedim. Burası Türkiye, Asya, Afrika, Avrupa, Amerika, Güney Amerika, Brezilya, Uruguay, Arjantin. Bu Erdoğan çiftçiyi, köylüyü, besiciyi bitirdi. Bakın ta buradan (Haritada Arjantin'i göstererek) hayvanları gemilere dolduruyorlar, 1 ay mı, 2 ay mı sürüyor. Hayvanlar telef oluyor zaten. Buradan geliyor, okyanusu geçiyor, Akdeniz'e giriyor, Türkiye'ye geliyorlar. Yazık günah değil mi? Ta buradan hayvan getireceğine Karslıya destek ol, alasını yetiştirsin sana. 

'80 milyonu perişan ettiler'

Bunların 1200 odalı sarayı var ama yatacak yeri yok. 6 milyar dolarlık canlı hayvan ithal etmişiz. Bırak 6 milyar doları 1 milyar doları Karslıya, Vanlıya verseydin hayvancılık uçar giderdi. Yeni Zelanda'nın nüfusu 4.5 milyon, Türkiye'nin nüfusu 80 milyon. Yeni Zelanda'daki koyun, sığır sayısı neredeyse Türkiye'ye eşit. Yeni Zelanda yüzölçümü olarak Türkiye'nin 4'te 1'i, nüfus olarak 18'de biri. Yazıktır günahtır. Bakın Türkiye'de 1 kilogram süt satıp, 1.2 kilogram yem alıyorsun. ABD'de 1 kilo süt satıyorsun, 2.4 kilo yem alıyorsun. 2 katı. Karslıyı perişan ettiler de başkasını etmediler mi? 80 milyonu perişan ettiler. 

'Sigara sağlığa zararlı da Erdoğan her şeye zararlı'

Evvel ki gün Adıyaman'daydım. Diyorlar ki, 'Tütün ekiyoruz biz. Geçimimiz bu'. 'Ekemezsin, yasak' diyor. Amerikan sigara tekelleri şöyle istiyor. Adıyaman'a gelmiş, 'Tütün zararlıdır' demiş. Tütünün zararlı olduğunu bilmeyen var mı? Tabii ki, tütün zararlı. Türk tütünü zararlı da Amerikan tütününde vitamin mi var. Bakın değerli Karslılar sigara sağlığa zararlı da Erdoğan her şeye zararlı.

 Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihin değiştirilmesiyle ilgili sert eleştiri

Çocuklarımız 2 gün önce sınava girdi. 22 Haziran'da açıklanacaktı. Seçimden önce açıklamayacaklar şimdi 26'sına aldılar. Böyle bir üçkağıtçılık olmaz. Çünkü 1 milyon 200 bin çocuk sınava girdi. Bunlardan 120 bini yerleşecek. 1 milyonu açıkta kalacak. Çocuk ağlayacak, veli ağlayacak... Bunu biliyorlar. Üçkağıtçıları görüyor musun? Sınavın açıklanmasını değiştir. Sen niye seçimden önce çocukların sınavının açıklanmasından korkuyorsun. O çocukları, velileri ağlatıyorsun. Eğitimi perişan ettiler. 

'Çocuk bezinden yüzde 18 KDV alınmayacak'

Erdoğan meydanlarda, '3 çocuk, 5 çocuk yapın' diyor. Çocuğu yapması kolay, bakması zor. Sonra 'Normal doğum olsun, sezaryen falan olmasın' diyor, bir de oraya karışıyor. (Çocuk bezi göstererek) bunda KDV kaç? Yüzde 18. Cumhurbaşkanının görevi çocuk sayısına karışmak mı, bundaki KDV'yi düşürmek mi? Cumhurbaşkanının görevi, 'sezaryenle doğum olmaz, normal doğum olacak' demek mi, bundaki KDV'yi düşürmek mi? Ben sizin kaç çocuk yapacağınıza, sezaryenle mi, normal doğum mu yapacağınıza karışamam. Ama size söz çocuk bezinden yüzde 18 KDV alınmayacak. 

('Burada ufak çocuğu olan var mı?' diye sorarak çocuk bezini ona verdi)

 'Çırak' yanıtı: 'Erdoğan'ı bir daha seçerseniz dolar 10 TL'

Meydanlarda bir şey daha yapıyor. Benim için 'çırak' diyor. Desin. Problem değil. Ben de ona, Türkiye'nin en kuzeyinden sesleniyorum. Bak sana sınırdan sesleniyorum, bay büyük ekonomist eğer yüreğin varsa, bilgin varsa, diploman varsa, gel bir televizyon kanalına şu ekonomi bilgini bir anlat bakayım. Dolar 2002'de iş başına geldiğinde 1.30'du, şimdi 4.50'yi geçti. Eğer Erdoğan'ı bir daha seçerseniz dolar 10 TL. Niye dolar 10 TL? Dünyada kavga etmediği kimse yok. Yani sadece Türkiye'de değil. Hani mahallenin herkesle kavga eden yaramaz çocukları var ya, kimse sevmez onu. Dünyada dostumuz kalmadı biliyorsunuz değil mi? Bir daha seçilirse dolar 10 TL.

Süleyman Şah sağlığında bile o kadar seyahat etmedi

Televizyonlara çıkamayacak, meydanlarda 'Ben yerli, milliyim' diyecek. Süleymah Şah Türbesi'ni taşıdılar,  Süleyman Şah sağlığında bile o kadar seyahat etmedi. Sorum şu; sen mi millisin? 1 Mart tezkeresinde Amerikan askerlerine 'evet' diyen sen değil misin, senin neren milli? Senin uçağın mı, gözlüğün mü milli? 'Ayran milli içecektir' diyor. İnek Uruguay'dan, saman Bulgaristan'dan geliyor, ayran nasıl milli oluyor. Ayran bile gitti.

'Erdoğan'ın yaptığı köprü gidiş-dönüş 228 TL'

(Meydandakilere sorarak) Geçen hafta veya bugün Erdoğan'ın yaptığı köprülerden geçen var mı? (Alandakilerin 'hayır' cevabı üzerine) Yanlış biliyorsunuz, hepiniz geçiyorsunuz. Bakınız neden? Garanti vermiş garanti. Demiş ki, 'Günlük 40 bin araç geçecek'. 14 bin geçti ne olacak? Üstünü devlet ödeyecek. Yani değerli Karslılar, siz her gün Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçiyorsunuz. Paralı ödüyorsunuz. Erdoğan köprü parasını cebinizden çekip alıyor. Size bir köprü hikayesi anlatayım. Birinci köprüyü Demirel, ikinci köprüyü Özal, üçüncü köprüyü Erdoğan yaptı. Önümüzdeki günlerde bayram var. Mübarek Ramazan ayındayız, inşallah hepimiz bayrama erişiriz. İstanbul'da diyelim amcaoğlun var, atladın bayramda İstanbul'a gittin. Demirel'in yaptığı köprüden geçersen bedava geçeceksin. Erdoğan'ın yaptığı köprüden geçersen 114 TL ödeyeceksin. Normal zamanda gideyim dersen, Demirel'in yaptığı köprüden gidiş-dönüş 11 TL'ye geçeceksin, Erdoğan'ın yaptığı köprüden sadece gidişi 114 TL'ye geçeceksin. Yani birisi gidiş-dönüş 11 TL, öbürü gidiş-dönüş 228 TL. Demirel'in yaptığı köprünün geliri Hazineye gidiyor, Erdoğan'ın yaptığı köprünün geliri yabancı şirketlere gidiyor. 

 'Benim dönemimde daha çok yardım verilecek'

Size bir iş düşüyor. Ben bunu tek başıma beceremem, sizin desteğinize ihtiyacım var. Yani siz destek olmadan bunu yapamayız, mümkün değil. Ne yapacaksınız? Şunu bileceksiniz. 1 oy kaderinizi değiştirir, Cumhuriyeti kurtarır, çocuğunun geleceğini değiştirir, seni yoksulluktan kurtarır. Buralarda anlatıyor, diyor ki 'ben gelirsem yardımları kesecekmişim'. Niye keseyim yardımları? O paraları Erdoğan mı veriyor? Devlet veriyor. Hatta benim dönemimde hırsızlık olmayacağı için daha çok vereceğiz. Babanın parasını mı veriyorsun? Asgari ücret 2 bin 200 TL olacak. Hiç yolu yok. En düşük emekli maaşı 1.500 TL olacak. Yolu yok olacak. Kadınlar çalışma yaşamına dahil olacak, bugün 100 kadından 32'si çalışıyor, bunu iki katına çıkaracağız. Kadınlar nasıl çalışacak? Kadının çalışmasındaki en büyük engel çocuk. Çocuğu da göç olduğu için artık anneanneler ve babaanneler ile çocuklar aynı yerde yaşamıyor, bakım problemi çıktığından kadın çalışamıyor. Bunun çözümü şu, her mahalleye bir kreş açacağız. Çocuk kreşe, kadın işe.

Kürt sorunu mesajı: 'Barışacağız, büyüyeceğiz, adil bölüşeceğiz'

Gelelim bir büyük probleme: Kürt sorunu. Bunu nasıl çözeceğiz? Ortada bir terör var, 40 yıldır devam eden bir ortam var. Anlatayım nasıl  çözeceğimizi. 1- 3B ile çözeceğiz. Bursa'nın B'si ya da Kars balının B'si. Unutmadan söyleyeyim Kafkas ırkını da koruyacağız. 3B... Önce barışacağız. Yani insanlar arasında ayrım olmayacak. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, sağcı-solcu, kadın-erkek bunları kapatacağız. Çocuk babasına demiş ki 'Baba beni parka götür'. Babası da lego şeklinde parça parça bir Türkiye haritası vermiş, 'bunu birleştir' demiş. Çocuk hemen bir dakikada yapmış. Babası 'Bunu nasıl yaptın?' diye sorunca, 'Baba haritanın arkasında insan figürü vardı. İnsanı birleştirince harita birleşiyor' demiş. Bir barışacağız, 81 milyon barışacağız. Bakın ben 6 ok taşımıyorum. 4 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı adayı oldum, o gün 6 ok'u çıkardım Türk bayarğı taktım. Artık hepinizin Cumhurbaşkanıyım. Tek olan şey bir grubun olamaz. Cumhurbaşkanı da tek olduğu için herkesin Cumhurbaşkanı.

 Sonra Ekonomik olarak büyüyeceğiz. Sonra adil bölüşeceğiz. Yani en yüksek emekli maaşı 6 bin 500 TL, en düşük emekli maaşı 840 TL, arada 9 kat fark var. Emekli maaşları arasında 9 kat fark olursa adil paylaşma, bölüşme olmaz. Finlandiya'da iki kat.

'Resmi dil Türkçe, anadil ve uluslararası bir dil öğreteceğiz'

Dilini öğrenmek istiyor, özgür bir Türkiye oluşturacağız. 1- 81 milyona resmi dil Türkçeyi öğreteceğiz. 2- Evinde konuştuğu dili öğreteceğiz. Neyi konuşuyorsa hiç fark etmez. Anasının dilini öğreteceğiz. Korkmadan, çekinmeden. 3- Uluslararası bir dil öğreteceğiz. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çince, Japonca, Rusça. Kars'taki Kürt kardeşim Kars Alpaslan Anadolu Lisesine giderken, ben çalıştığım zaman Yalova'daki devlet hastanesine başhekim olacağına inanacak. Çünkü devlet ayrımcılık yapmayacak bu sorunu samimiyetle çözeceğiz.

'İkiyüzlü bir siyaset değil, milletin önünde konuşacağız'

Diyarbakır'a gidip milliyetçiliği ayaklar altına alıp Trabzon'a gelip milliyetçi olmayacağız. İkiyüzlü bir siyaset değil, milletin önünde konuşacağız. Bakın bu sorun siyasidir, ekonomiktir, demokrasi sorunudur, hepsi doğru. Ama bu sorunun en büyüğü, bu sorun siyasi ahlak sorunudur. Siyasetçi Diyarbakır'da ayrı Rize'de ayrı konuşuyor. Ben onlardan olmayacağım. Size doğruları söyleyeceğim. Bunu birlikte başaracağız ama desteğinize ihtiyacım var. 

Milletvekili olarak babasına ahırda nasıl yardım ettiğini anlattı

Benim rahmetli babam kamyon şoförüydü ve celepti. Kurban Bayramında Yalova'da hayvan pazarında hayvan satardık, orada da Karslı amcalar hayvan satardı. Onlarla birlikte o hayvan kokusunun içinde sohbet ederdik, ellerimiz kirli şekilde köfteciden köfte yerdik. Bu hayvancıların sorununu Muharrem İnce çözebilir mi acaba? Bir örnek anlatacağız size, o örnek çözer mi, çözemez mi siz düşünün. Çocukluğum hayvan otlatarak geçti, o sırada da kitap okurdum. Bazen de hayvanlar komşuların mısırlarına dalardı, zarar verirdik komşulara. Ama kitap okumaya dalardım çok. Sonra milletvekili oldum 2002'de, 16 yıldır milletvekiliyim. Kurban Bayramı geldi, babam da 25-30 düveyi kurbanlık olarak satmış, adam bayram sabahı alıp kesecek. Ben de milletvekili oldum. Anama sordum, 'Ana ben ahıra girecek miyim?' Eh milletvekili olduk artık. Anam dedi ki, 'Baban kızar gireceksin'. Neyse çizmeleri çektik, eski elbiseleri giydim ahıra girdim. Babam da söylüyor, 'Kahverengiyi çek, büyük boynuzluyu çek'. Tutmak da marifettir onu herkes tutamaz. Önüne geçirmeyeceksin, hep arkanda duracak. Önüne geçirirsen sürükler seni. Doğru mu? Tabii beygire binmeye benzemez bu. İkinci Kurban Bayramı geldi, yine babamın evindeyiz. 'Ana ben ahıra girecek miyim?' dedim, 'Gir tabii baban kızar' dedi. Üçüncü Kurban Bayramı geldi, kardeşim dedi ki babama, 'Baba ağabeyim artık milletvekili ahıra sokmayalım artık ayıp oluyor, ben iki kişilik çalışayım' dedi. O arada da yeni milletvekili olmuşum, pek tanınmıyorum. Adamın biri babamdan kurbanlık almış, bana sordu, 'Ağabey seni birine benzetiyorum' dedi. 'Kime?' dedim. 'Muharrem İnce'ye' dedi. 'Çok benzeriz, amcaoğlu benim' dedim. Şimdi size sorum şu, bunları yaşayan birisi hayvancının sorununu çözer mi? Destek var mı,  tamam mı?"

Muharrem İnce konuşmasını "Bir çivi bir nalı kurtarır; bir nal bir atı kurtarır; bir at bir yiğidi kurtarır; bir yiğit memleketi kurtarır" sözlerini alandakilerle birlikte tekrarlayarak sonlandırdı. İnce konuşmasının sonunda kürsüden alandakilerle birlikte selfie çekti.

Van'da da konuştu

CHP'nin adayı Muharrem İnce daha sonra Van mitinginde konuştu. Burada 3B olarak formüle ettiği "barışacağız, büyüyeceğiz, adil bölüşeceğiz" mesajını yineleyen İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik "gariban" sözlerine yanıt verdi. İnce, "Ben dünyanın en zengin insanıyım. Çünkü ben insanları Kürt Türk diye, Alevi Sünni diye, kadın erkek diye, sağcı solcu diye ayırmam. Benim gönlüm zengin" dedi. 

Kürt sorununu nasıl çözeceğini açıkladı

"Barışacağız, yolu yok barışacağız" diyen İnce, Kürt sorununa ilişkin çözümünü de anlattı: "Türkiye'nin bir Kürt sorunu var. Bunu nasıl çözeceğiz anlatayım. Kürt sorunu bir demokratikleşme, özgürlük, bir kültürel sorundur, bir ekonomik sorundur. Ama her şeyden önce bir siyasi ahlak sorunudur. Bu şudur: Siyasetçi Van'a geldi, Diyarbakır'a geldi, Kürtlerin hoşuna gidecek laflar etti. Sonra Diyarbakır'dan, Van'dan ayrıldı, Trabzon'a, Edirne'ye gitti orada bambaşka konuştu. Bir yere geldi milliyetçiliği ayaklar altına aldı, öbür tarafa gitti uçtu. Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olursam, olacağıma inanıyorum. Bu sorunu çözeceğim. Size bir örnek vereyim. Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldi, CHP 'evet' dedi, ben 'hayır' dedim. Bana, 'Yanlış yapıyorsun' dediler, 'Hayır doğru yapıyorum' dedim. Türkiye'de yargı, mahkeme yok ki, talimatla hareket ediyorlar. Dokunulmazlıklar konusunda parti yönetimini dinlemedim, doğru yaptım, bugün olsa aynısını yaparım. Siyaset bir risk işidir, cesaret işidir. Bu cesareti göstereceğiz. Ne Kürt kardeşlerime ne Türklere yalan söyleyeceğiz. İki, çözüm yeri TBMM'dir. Orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit sayıda üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu konuya tahsis edeceğiz. TRT'nin bir kanalında herkesin gözü önünde özgürce bu konuyu tartışacağız. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek, saklı gizli yok. Edirneli de Vanlı da bilecek, saklı gizli yok. Bu sorunu milletin gözü önünde samimiyetle çözemezsek, yoksulluktan kurtulamayız."

Erdoğan'ın prompter'inin bozulduğu videoyu izletti

Muharrem İnce daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşması sırasında prompter'ın bozulduğu anların videosunu izlettirdi. İnce öncesinde ise şunları söyledi: "Bakın ben size yürekten, ciğerden, içimden gelenleri konuşuyorum. Konuşma iki türlü yapılır. 1- Küçük notlar alır, arada bakarsın, içinden geldiği gibi konuşursun. Bir de şöyle var, burada bir cam var, prompter. Bir cam burada, bir camda şuradan var. Siz seyirciler göremezsiniz o. O camdan yazılar akar, o da okur, siz ezberden konuşuyor sanırsınız. Şu 7 numaralı videoyu izleyelim. Cam bozuldu. Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar bu sorunu çözer. Televizyonların haline bakın. Orada cam bozulunca, söyleyecek bir şey kalmayınca hemen canlı yayını kesiyor spiker, koruyacak yani. Aynısı ben de olsa hemen yorum yapmaya başlar. Bu medyayı da kurtaracağım, onlar da özgürleşecek."

'OHAL'i 48 saat içinde kaldıracağız'

İnce, Çiftçinin borçlarının faizinin silineceğini ve ekonomik vaatlerini Van'da da yineledi ve emekliler ile engellilerin önündeki engelleri kaldıracaklarını ifade etti. "Çocukluğumda hayvancılık yapmış birisi olarak size sesleniyorum" diyen İnce, hayvancılara yönelik vaatlerini tekrarladı. Son 1 yılda İstanbul'a en çok göç veren kentin Van olduğunu belirten İnce, şöyle konuştu:

"Bana soruyorlar 'ekonomiyi nasıl düzelteceksin?' 1- Cumhurbaşkanı yeminini ettiğimin 48 saat içinde OHAL'i kaldıracağız. Kaldıracağız. Süresi 48 saat. 2- OHAL kalkınca Merkez Bankası'nı bağımsız hale getireceğiz. Yani Merkez Bankası başkanı CHP Genel Merkezine çağrılmayacak. Ayıp o. Sonra hemen 3 ay içinde hukuk sistemini, yargı düzenini düzelteceğiz. Yani yargıda ne FETÖ'cüler ne Tayyip'in askerleri olacak. Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı olarak Yargıtay'ın toplantı salonuna girdiğinde yargıçlar ayağa kalkmayacak. Hukuk devleti olacak. 3 ay içinde Vanlı kardeşim, 'Türkiye hukuk devleti, mahkemeler bağımsız, ben bu mahkemelerin verdiği karara inanırım' diyecek. Edirneli de böyle diyecek. Edirneli, Vanlı inanırsa, Almanya da Fransa da inanır. Dünyayı inandıracağız. Türkiye'de hukuk yok ki, Tayyip Erdoğan 'Tutuklayın' dedi mi, tutukluyorlar. Birini kamuda yükselteceğiz, Türk mü, Kürt mü diye araştırıp bakmayacağız. Alevi mi, Sünni mi diye bakmayacağız. Bir şeye bakacağız, liyakat. Hangisi daha iyi yapar. Bu sistemi kuracağız. Bir iş adamı yatırım yapıyor, hazırlıklarını yapıyor, kurallar değişiyor. Kurallar değişmeyecek. Kurallar net olacak, herkes önceden bilecek. Türkiye'nin 2002'de 130 milyar dolar borcu vardı. Şu anda 450 milyar dolar. Yani Erdoğan, 320 milyar dolar borç aldı. Peki insan borç alır mı, alır. Bu borcu al fabrika kur, o betona yatırdı."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 21.02.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkhaber alt
yukarı çık