• 18 Şubat 2019, Pazartesi 12:08
LeventKüçük

Levent Küçük

Yerel seçimler yaklaşırken

Cadde ve sokaklarda, kağıt veya bez pankart ve afişlerin, önceki yıllara nazaran fazla olmamasını, olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir.

Buna öncülük eden partileri kutluyorum. Bunda, çevreye olan duyarlılığın artması ile internet (özellikle sosyal medya) ve televizyon üzerinden yapılan tanıtımların ön plana çıkmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, halkın içinde olmak, seçmenler ile yüz yüze temas kurmak, artık daha çok kabul görüyor. Umarım, bangır bangır müzik çalmaktan vazgeçilerek, seçim arabalarının ve seçim ofislerinin ses düzeyleri konusunda da aynı hassasiyet gösterilir. 

İlan edilen başkan adaylarının profillerine genel olarak baktığımızda, ilk kez aday olan yeni yüzler, yeni kişiler var olduğu gibi, daha önce aynı görevi yapmış ya da çok kez aday olmuş kişileri de görebiliyoruz. Bazen, “Yine mi aday” “Ne hizmet yaptı ki” ya da “Bu nasıl bir hırs” veya “Kazanamayacağını bile bile aday olmuş” dediğimiz kişilerle karşılaşıyoruz. Kendi açımdan, bu kişilerin medeni cesaretlerini bazen hayranlıkla, bazen de şaşkınlıkla izliyorum.

Seçimlerin bir de ekonomik boyutu var. Yani, seçim harcamaları, başkan seçilme maliyeti. Bu harcamalar, adaylar açısından bir maliyet unsuru olurken, bir başkaları açısından da bir gelir kapısı (hatta gelirin yeniden dağıtımı) olabilmektedir. Şahsi olarak, seçimler sona erdikten sonra, seçimlerde şu kadar para harcadım veya şu kadar masrafım oldu diyen bir adayı hatırlamıyorum. 

Şeffaflık ve hesap verilebilmek açısından, seçim harcamalarının toplum ile şeffaf bir şekilde paylaşılması, hem demokrasimizi güçlendirecek, hem de adaylara olan güveni artıracaktır.

Önümüzdeki günlerde propaganda faaliyetlerinin artması ile birlikte, adayları daha yakından tanıyıp, proje ve vaatlerini daha iyi dinleme, anlama fırsatı bulacağımızı umuyorum. Yaşadığımız şehirlerin sorunlarını çözecek, şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getirecek projeleri, hep birlikte bekliyoruz.

Öte yandan, toplumda bir yerel seçim havasının var olduğunu söylemek, henüz çok zor. Şimdilik, bir yerel seçimden ziyade, bir genel seçim havasındayız. Genel ekonomi, iç siyaset, dış siyaset, parti içi çekişmeler ile parti genel başkanlarının açıklamaları ön planda.

Kendi reklamlarını yapmak dışında, halka hizmet, şehre hizmet gayesi ile yola çıkan tüm başkan adaylarını kutluyor, başarılar diliyorum. Önümüzdeki günlerde, cadde ve sokaklar ile meydanlar daha da hareketlenecek, oy isteyen genel başkanlar ve başkan adayları ön plana çıkacaktır. Ancak, her zaman olduğu gibi sonunda son sözü yine SEÇMEN söyleyecektir.

Yaşadığımız şehre en iyi hizmeti getirecek, şehirlerimizi en iyi şekilde yönetecek belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarları seçebilmemiz temennisiyle, saygı ve sevgilerimle.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 24.05.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkhaber alt
yukarı çık